Najczęstsze choroby truskawek. Czy można ich uniknąć?

Najczęstsze choroby truskawek. Czy można ich uniknąć?

Truskawki to owoce, które mają bardzo wielu zwolenników. Kto nie lubi ich zrywać z krzaczka czy wykorzystywać do przygotowania różnych soków, ciast, koktajli lub deserów. Rośliny te uprawiane są w ogrodach, ale z powodzeniem można je posadzić na balkonach oraz tarasach. Ludzie bardzo chętnie decydują się na własną hodowlę truskawek. Jednak sporym problemem mogą się okazać różne szkodniki i choroby, które atakują poszczególne gatunki. Warto wiedzieć, co może dolegać truskawką i jak sobie radzić w przypadku wystąpienia takich problemów.

Grzybowe choroby truskawek

Choroby grzybowe truskawek dotykają przede wszystkim ich nadziemnych części, z reguły kwiatów i owoców. Części rośliny, które zostały porażone szybko ciemnieją i schną, a zawiązki owoców brunatnieją. Skutek choroby jest bardzo mocno widoczny dopiero w momencie zbiorów. Wtedy niestety jest już za późno na walkę z problemami.

Aby zapobiec rozwojowi tej choroby, trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim przewietrzeniu plantacji. Nie należy także przesadzać z nawozem azotowym. Kluczową rolę ma też usuwanie starych liści wiosną, a także wszelkich porażonych owoców. Kolejną kwestią jest podlewanie owoców. Należy je wykonywać szczególnie w godzinach porannych.

Naturalną i bardzo skuteczną metodą ochrony truskawek przed szarą pleśnią jest sadzenie niedaleko plantacji truskawek czosnku i cebuli. Warzywa te wytwarzają takie substancje, które ograniczają porażenie pleśnią. Można np. posadzić cebulę i czosnek na obwodzie grządki lub gdzieś pomiędzy rzędami. Aby uniknąć konieczności stosowania chemicznych środków ochrony, można także podlać sadzonki gnojówką ze skrzypu polnego.

Mączniak prawdziwy truskawki

Kolejną chorobą truskawek, o której warto wspomnieć jest mączniak prawdziwy. Choroba ta także wywołuje grzyby. Nasilenie objawów chorobowych jest w dużej mierze zależne od warunków i pogody. Choroba ta objawia się przede wszystkim na nadziemnych organach truskawek. Najbardziej narażone są liście oraz świeże zawiązki owoców.

Na dolnej części roślin zaatakowanych tą chorobą widoczny jest białawy nalot. Owoce, które są nim zarażone tracą wszelkie wartości spożywcze. Aby zapobiec rozwojowi tej choroby, warto nie dopuścić do zbytniego zachwaszczenia plantacji. Nie powinno się też sadzić młodych truskawek zbyt blisko siebie. W walce z chorobą stosuje się także specjalne preparaty bogate w siarkę.

Czerwona zgnilizna korzeni

Czerwona zgnilizna najczęściej występuje w przypadku gleb ciężkich, a także wilgotnych i szybko nagrzewających się. Grzyb rozpowszechnia się zwłaszcza jesienią i wiosną, kiedy temperatury są dość niskie. System korzeniowy rośliny staje się ciemniejszy, a roślina najpierw słabnie, a potem stopniowo ma coraz mniejsze i jaśniejsze liście. Kiedy stają się one żółte to zasychają i giną, a z czasem ginie cała roślina.

Choroby truskawek
Źródło: Pixabay.com

Choroba ta jest bardzo trudna do wyeliminowania. Grzyb, który ją wywołuje jest elastyczny i łatwo się namnaża. Dlatego trudno jest wyhodować odmianę truskawek, która będzie odporna na ten rodzaj grzyba.

Choroby wirusowe truskawek

Truskawki mogą także zostać zarażone chorobami wirusowymi, jak np. cętkowana plamistość liści truskawki, żółtobrzeżność, marszczyca itd. Aby zwalczyć te choroby przede wszystkim warto usunąć zarażone rośliny, aby wirusy nie rozpowszechniały się dalej. Ważne jest także zwalczenie mszyc, najlepiej za pomocą sprawdzonego środka owadobójczego. Dobrze jest postawić na gatunki certyfikowane, które pochodzą od sprawdzonego dostawcy i są tolerancyjne na wszelkie wirusy.

Dowiedz się także „Jak sadzić truskawki?” i przeczytaj artykuł na http://www.domowerewolucje.eu/jak-sadzic-truskawki.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów,
a także wszelkimi zagadnieniami związanymi z prowadzeniem domu.

Źródła:

  • https://poradnikogrodniczy.pl/choroby-i-szkodniki-truskawek-objawy-zdjecia-zwalczanie.php.

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

1 Comment

  1. Pamiętajmy, że chorobom truskawek można zapobiec. Wystarczy nawozić je regularnie, kupować zdrowe sadzonki i podczas sadzenia zachowywać odpowiedni odstęp między roślinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.