Agrest w ogrodzie – sadzenie, nawożenie, uprawa

Agrest w ogrodzie – sadzenie, nawożenie, uprawa

Agrest to owoce, które kiedyś można było znaleźć w praktycznie każdym ogrodzie. Dzisiaj są one o wiele mniej popularne, jednak mimo to mają wielu swoich wiernych fanów. Jest to roślina idealna na nasze polskie warunki, a owoce są niezwykle zdrowe i pyszne, zarówno na surowo jak i jako dodatek do różnych deserów i dań. Warto wiedzieć jak uprawia się agrest w ogrodzie i o czym należy pamiętać.

Agrest – najważniejsze informacje

Agrest to roślina, która należy do tej samej rodziny co lubiane przez nas porzeczki. Krzewy mają charakterystyczne kolce i mogą sięgać do około 1,5 metra wysokości. Roślina posiada charakterystyczne małe liście.

Kolor owoców różnić się będzie od siebie, zależnie do odmiany. Agrest może być żółty, zielony lub czerwony. Jagody pokryte są delikatnymi włoskami, jednak niektóre rodzaje są całkiem gładkie.

Uprawa agrestu

Agrest powinien zostać zasadzony w miejscu nasłonecznionym, lub ewentualnie w półcieniu. Dobry dostęp światła słonecznego jest konieczny, aby rośliny dojrzały.

Ponadto bardzo ważna jest żyzna, próchnicza i średnio wilgotna gleba. Krzew można też posadzić w ziemi piaszczysto-glinianej. Roślina ta jednak bardzo źle znosi suszę. Większość odmian nie ma problemu z przetrwaniem zimy, jednak warto osłonić krzewy, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wiatrów i mrozu. 

Sadzenie agrestu

Agrest powinno się posadzić w wybranym miejscu i pozostawić tam na stałe. W związku z tym, niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie składniki odżywcze potrzebne do wzrostu. Przed posadzeniem trzeba przekopać glebę i usunąć z niej przede wszystkim chwasty wieloletnie.

Roślina powinna być sadzona niżej w gruncie, aby lepiej się ukorzeniła. Należy także zadbać o wystarczające miejsce na wzrost, aby poszczególne rośliny nie „kłóciły się” ze sobą. 

Pielęgnowanie agrestu

Aby agrest odpowiednio się rozwijał, bardzo ważne jest systematyczne podlewanie. Dostarczająca ilość wody pozwala na urodzenie dorodnych owoców. Nie można jednak przesadzić, ponieważ nadmierna wilgotność nie jest dobra.

Kolejną kwestią jest zwalczanie chwastów. Odbierają one roślinom wodę, a także inne składniki odżywcze, dlatego warto się ich regularnie pozbywać. Dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie roślin, które utrzymuje wilgotność i użyźnia glebę.

Nawożenie jest zależne od danego gatunku i powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami producentów poszczególnych specyfików. Warto też podkreślić, że agrest bardzo dobrze się rozwija dzięki obecności obornika.

Pielęgnacja roślin

Agrest trzeba przede wszystkim przycinać, zaleca się robić to przed rozpoczęciem okresu wegetacji (najczęściej na przełomie lutego i marca). Kolejną kwestią jest prowadzenie krzewu tak, aby miał lekko luźny pokrój. Agrest najlepiej będzie owocował na krótkich pędach, dlatego należy usuwać te starsze, a także pędy słabe.

Warto jednak podkreślić, że cięcie krzewów owocowych to czynność najbardziej istotna, a przy tym najtrudniejsza. Nie tak łatwe jest ich przycięcie i nie uszkodzenie przy tym.

Zbiór agrestu i wykorzystanie owoców

Uprawa i pielęgnacja agrestu w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Poszczególne gatunki agrestu można zbierać od czerwca do sierpnia. Aby sprawdzić, czy owoce są już dojrzałe, wystarczy je lekko nacisnąć palcami i zrywać jak tylko będą miękkie. Jak wspomniano wcześniej, owoce można jeść na surowo „prosto z krzaczka”, jako dodatek do sałatek i deserów lub wykorzystać je do różnych celów. Z powodzeniem można wycisnąć z niego sok, lub przygotować różne dżemy, powidła czy kompoty. Owoce te świetnie pasują też jako dodatek do ciast, win, babeczek czy nalewek.

Nie każdy wie, że owoce agrestu znajdują swoje zastosowanie także w różnych kosmetykach, jak np. krem na zmarszczki, maseczki czy toniki oczyszczające. łatwo można przygotować domową maseczkę, wystarczy tylko rozdrobnić owoce i nanieść je na suchą twarz.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów.

Źródła:

  • Józef Gwozdecki, Porzeczki i agrest, 2007.

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

1 Comment

  1. Mam kilka krzaczków agrestu 🙂 Polecam Wam robić sobie własne przetwory z tych owoców. Są przepyszne! Co roku robię dżemy agrestowe, soki z agrestu i pyszne nalewki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.