4 sprawdzone patenty na szybką metamorfozę ogrodu

4 sprawdzone patenty na szybką metamorfozę ogrodu

Posiadanie zadbanego ogrodu, w którym spędzanie wolnego czasu będzie prawdziwą przyjemnością, wcale nie oznacza wydawania mnóstwa pieniędzy na aranżację i planowanie przez architekta – można zadbać o to miejsce na działce we własnym zakresie. Warto jednak znać kilka podstawowych sztuczek i możliwości, które szybko zamienią każdy ogród w o wiele przyjemniejsze i przestronne miejsce niż zwykle. Oto 4 sprawdzone wskazówki na wprowadzenie zmian i powiewu świeżości, w swoim ogrodzie tanim kosztem!

1. Bazuj na podstawach

W każdym ogrodzie zwykle znajdują się starsze drzewa, krzewy, ogrodzenie i mała architektura, które stanowią elementy stałe – powinny być one bazą do stworzenia nowej aranżacji ogrodu. Jeżeli natomiast budujemy swój ogród od podstaw, to dobranie tych elementów w jak najbardziej bazowych kolorach i wzorach, jest czynnikiem znacznie ułatwiającym to zadanie, ponieważ mamy możliwość późniejszej dowolnej aranżacji pozostałych elementów, bez konieczności wymiany wszystkiego od początku.

Zasadzone drzewa czy krzewy raczej pozostawiamy w tym samym miejscu przez długie lata, dlatego to właśnie stanowi podstawę aranżacji! Kolejnym elementem jest wybieranie neutralnych roślin, które współgrają z całością – jest to oczywiście jedynie sugestia, ponieważ wiele osób preferuje kolorowe kwiaty i rośliny, jednak o wiele lepiej prezentują się ozdoby roślinne w kolorach podobnych do siebie, a cały efekt jest bardziej naturalny i klasyczny. Metamorfoza ogrodu tanim kosztem wcale nie musi oznaczać całkowitej zmiany aranżacji – czasem wystarczy jedynie kilka drobnych zmian trzymając się swojej bazy, by całkiem zmienić jego oblicze!

2. Rośliny nie muszą być drogie – jak je rozmieścić?

Wiele sklepów ogrodniczych czy sprzedawców na lokalnych bazarach oferuje proste, klasyczne rośliny i byliny w atrakcyjnych cenach, które często kwitną nawet kilka miesięcy. Są one najbardziej praktyczne, i nie wymagają zbyt troskliwej pielęgnacji, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Najpopularniejsze w polskich ogrodach niewątpliwie są:

  • Wrzosy.
  • Lawenda.
  • Jeżówka.
  • Goździki.
  • Miskant.
  • Rudbekia goldsturm.

Kwiaty te w większości nie wymagają przesadzania. Są łatwe w utrzymaniu, a dodatkowo mają klasyczne i delikatne kolory które bardzo dobrze prezentują się w większości ogrodów. Ciekawym dodatkiem, który często wykorzystywany jest podczas metamorfozy ogrodu, są donice, które mogą całkiem zmienić całościowy wygląd aranżowanej przestrzeni– często można je nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach, np. na wyprzedażach w domach handlowych, jak również w internetowych sklepach ogrodniczych.

Szybka metamorfoza ogrodu
Źródło: Pexels.com

Warto postawić na klasyczne kolory oraz jakość wykonania, ponieważ donice te znajdować się będą w ogrodzie, a tam narażone są na działania czynników atmosferycznych, w tym promieni słonecznych czy deszczu. Ważne jest również to, by nie rozmieszczać ich zbyt wiele na powierzchni ogrodu. Wystarczy wstawić kilka większych donic w strategicznych miejscach, by ożywić całość i dodać eleganckiego wyglądu. Metamorfoza ogrodu tanim kosztem jak najbardziej jest możliwa, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie dostęp do inspiracji i zdjęć nowoczesnych i nietuzinkowych aranżacji ogrodniczych jest niezwykle łatwy – wystarczy nieco poszukać i dokonać drobnych zmian.

3. Meble ogrodowe – jak nabyć je tanim kosztem?

Ważnym elementem wystroju większości ogrodów są meble, na których odpoczywamy przebywając na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy znajdują się one na tarasie czy na trawie, warto zadbać by były odpowiednio dopasowane nie tylko do otoczenia, ale przede wszystkim znajdowały się w dobrze wybranym miejscu. Żywotność mebli ogrodowych to zwykle kilka lat, jednak w większości przez czynniki atmosferyczne szybko zaczynają gnić lub rozpadać się, wymuszając na właścicielach ich wymianę.

Efektowna metamorfoza ogrodu tanim kosztem może jednak odbyć się poprzez zakup nowych mebli ogrodowych, a to najlepiej za pośrednictwem Internetu – takie elementy wyposażenia w dużej części można zakupić o wiele taniej niż stacjonarnie, a to znacznie redukuje końcowy koszt całego przedsięwzięcia.

4. Jakie dodatki są najlepsze w ogrodzie?

Wiele osób, prócz zmian w roślinności i wystroju ogrodu, decyduje się również na dodanie małych akcesoriów ozdobnych, tzw. „biżuterii ogrodowej”. W jej skład wchodzą dodatki, takie jak np. lampiony, ozdobne figurki, zasłony czy dekoracyjne kule, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. I o ile takie dodatki warto dodać jako zwieńczenie naszej nowej aranżacji ogrodowej ponieważ są one zwykle stosunkowo tanie, tak warto pamiętać, by nie przesadzić z ich ilością. Metamorfoza ogrodu nie potrzebuje wcale ogromnej ilości dodatków – dobrze jest pozwolić, by natura była największą ozdobą tego miejsca.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka licznych artykułów i felietonów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:
Danuta Młoźniak, Jak zaprojektować ogród marzeń, wyd. Multico, 2015 r.

 

 

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

1 Comment

  1. Jak w tym roku wziąłem się za porządek to właściwie wystarczyło, aby mój ogród zyskał drugie życie 🙂 Jednak dodatek pięknych roślin sprawił, że całość wygląda do dziś przepięknie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.