Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Podczas upalnych letnich miesięcy woda w oczkach wodnych może się szybko nagrzewać. Efektem tego będzie szybsze parowanie, czy intensywne zakwity glonów. Poza tym istnieje ryzyko, że temperatura wody znacząco wzroście, a to może być tragiczne w skutkach Dlaczego? Otóż cieplejsza woda traci zdolność zatrzymywania tlenu, a to utrudnia oddychanie żywym organizmom. Innymi słowy – Twoje rybki mogą się udusić.

Brzmi to dosyć dramatycznie, ale na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, by rybki w oczku wodnym przetrwały letnie upały zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne!

Zapewnij rybkom cień

Niby banalne, ale za to skuteczne rozwiązanie. Ochrona zbiornika za pomocą cienia to najskuteczniejsza metoda utrzymania stałej temperatury w oczku wodnym.

Niezależnie od tego, czy masz małe oczko wodne w ogrodzie, czy potężnych rozmiarów zbiornik, istnieje kilka łatwych sposobów na uzyskanie cienia i utrzymanie chłodnej wody. Możesz użyć konstrukcji zewnętrznych, takich jak zadaszenia lub markizy, czy nawet parasole ogrodowe. Również bardziej estetyczne altany ogrodowe często zapewniają wystarczającą ilość cienia dla małych oczek wodnych.

Zastosowanie pływających roślin ogrodowych, takich jak lilie wodne czy sałata wodna, to świetny sposób na zapewnienie cienia i zadbanie o oczko wodne w czasie upałów. Jeśli jednak szukasz rozwiązania na lata, możesz również rozważyć posadzenie kilku drzew – pamiętaj jednak, żeby regularnie usuwać spadające do wody liście i zanieczyszczenia organiczne.

Zwiększ poziom tlenu w zbiorniku

Bezpośrednim zabójcą ryb w oczku wodnym nie zawsze są wysokie temperatury i letnie upały, ale towarzyszące im niższe poziomy rozpuszczonego tlenu. Co prawda rośliny wodne mogą wytwarzać tlen w ciągu dnia, podczas fotosyntezy, ale w nocy go pobierają, więc niekoniecznie będą w przypadku upałów wystarczającym dotleniaczem. Fontanny i wodospady również pomogą dotlenić oczko wodne, jednak nie zawsze sąsiedzi doceniają płynące od nich odgłosy. Co zatem zrobić?

Najlepiej odwiedzić sklep z rzeczami do oczka wodnego, taki jak np. https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, w którym kupisz wszystko do oczka wodnego i zaopatrzysz się w odpowiednią pompę napowietrzającą. Pomoże Ci ona wyeliminować problem i zwiększyć ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie, a to oznacza, że ​​ryby w Twoim oczku będą zdrowe i aktywne, nawet podczas upałów.

Oczko wodne

Zadbaj o prawidłową pielęgnację

Unikaj przekarmiania ryb. Zwierzęta te są bardziej aktywne w wyższych temperaturach, przez co zjadają więcej pokarmu i produkują więcej odpadów. Aby utrzymać wysoką jakość wody, należy uważać na to, aby nie przekarmić swoich rybek.

Warto również częściej czyść filtry do oczka wodnego, aby nie zatykały się odpadami, a jednocześnie zatrzymywały w wodzie wszystko to, co pożyteczne.

Jeśli chcesz jak najszybciej obniżyć temperaturę, opróżnienie 10 do 20% wody w oczku i zastąpienie jej chłodną, ​​świeżą wodą to kolejny sposób na schłodzenie zbiornika. Pamiętaj, by robić to powoli i oczywiście z zastosowaniem odpowiednio przygotowanej, oczyszczonej i „odstanej” wody.

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rododendron z pąkami, ale bez kwitnienia – Jak zadbać o poprawną uprawę i rozwój kwiatów?

Rododendron z pąkami, ale bez kwitnienia – Jak zadbać o poprawną uprawę i rozwój kwiatów?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.