Sekrety bakłażana – poznaj jego cudowne właściwości
Bakłażan, psianka podłużna, oberżyna, gruszka miłosna, jajko krzewiaste, bakman to polska nazwa dla Solamum melongena, gatunku z rodziny psiankowatych. Bakłażan pochodzi z tropikalnej części Afryki, rośnie w Egipcie, Arabii oraz Indiach. Uprawia się go również w Polsce, chociaż najpierw należy stworzyć mu właściwe warunki klimatyczne. Współczesna krzyżówka rośliny charakteryzuje się owalnym owocem, okrągłym lub o kształcie gruszki, przybiera kolor fioletowy, żółto-zielony, a nawet biały. Średnia waga owocu mieści się w przedziale do 500g. Bakłażan uprawia się jako roślinę jednoroczną, a jego owoce zbiera się pół roku po zasiewie.
Bakłażan – właściwości zdrowotne
Bakłażana właściwości zdrowotne długo były niedoceniane. Brak historii kulinarnej w polskiej gastronomii, ustalił jego miejsce na końcu listy warzyw i owoców nabywanych podczas codziennych zakupów. Tymczasem roślina ta, oprócz walorów smakowych, charakteryzuje się niską kalorycznością, ponieważ składa się przede wszystkim z wody. 100g rośliny zawiera zaledwie ok. 20kcal. Analizując właściwości bakłażana, uderzające jest bogactwo jego składników mineralnych i witamin.
Poznajmy właściwości odżywcze bakłażana
Bakłażany właściwości odżywcze wynikają z zawartości:
- witaminy C, E, A , B6 i K,
- tiaminy, niacyny i ryboflawiny,
- kwasu foliowego,
oraz soli mineralnych:
- wapnia, żelaza i magnezu,
- fosforu i potasu,
- sodu i cynku.
Bakłażan właściwości zdrowotne wynikają również z obecności błonnika – jest go tam o wiele więcej niż zawiera jabłko czy brzoskwinia.
Bakłażany – właściwości lecznicze
Pozytywne działanie bakłażana na ludzki organizm jest niepodważalne. Najważniejsze z cech oberżyny wykazujące potencjał leczniczy to:
- właściwości detoksykacyjne,
- poprawa przemiany materii,
- zapobieganie chorobom układu krążenia,
- obniżanie poziomu cholesterolu.
Badania zogniskowane wokół bakłażana i jego właściwości potwierdzają obecność w nim związków fenolowych, poprawiających ogólne funkcjonowanie organizmu człowieka. W grupie związków fenolowych wyodrębniono antocyjany o działaniu przeciwutleniającym. To właśnie antocyjany są odpowiedzialne za fioletową barwę skórki oberżyny. Wśród substancji obecnych w bakłażanie wyróżnia się nasunina – antyutleniacz, który nie tylko jest silnym antyoksydantem, ale chroni również lipidy przed peroksydacją wywołującą zmiany w błonie komórkowej mózgu. Bakłażan właściwości potwierdzają także, że antocyjany z kolei poprawiają przepływ krwi przez mózg dotleniając go w ten sposób, co w dłuższym okresie czasu ma go chronić przed zaburzeniami związanymi z wiekiem.
Bakłażany właściwości kulinarne
Bakłażan to owoc, który po wprowadzeniu do rodzinnego menu z pewnością już tam pozostanie. Można go bowiem przygotowywać na wiele sposobów. Częścią jadalną bakłażana jest cały owoc, zarówno skórka jak i jej zawartość. Bakłażan w środku posiada delikatną goryczkę, którą bardzo łatwo zniwelować posypując plastry niewielką ilością soli, a potem wystarczy tylko ją usunąć.
Przygotowując bakłażany należy pamiętać, że:
- bakłażan w środku, niedojrzały i surowy zawiera szkodliwy związek – solaninę, która zanika w procesie obróbki termicznej,
- puryści smakowi mogą usunąć goryczkę za pomocą soli, ale nie jest to czynność obowiązkowa,
- bakłażan chłonie tłuszcz jak gąbka, dlatego najbezpieczniej go gotować i piec, niż smażyć.
Bakłażan jest składnikiem niezliczonej ilości potraw. Smażony, zapiekany, gotowany, duszony, grillowany – każda technika wydobywa zupełnie odmienne walory smakowe. Grillowany w całości, bakłażan w środku jest miękki i plastyczny, po odsączeniu i zmiksowaniu z dowolnymi dodatkami tworzy wspaniałą pastę do chleba.
Jest jednym z podstawowych składników słynnej ratatouille, wielowarzywnej duszonej potrawy, która może wyglądać jak gulasz, ale też po całkowitym odparowaniu zamieni się w wielofunkcyjną pastę do chleba, makaronów, sosów czy zupy. Oberżyna doskonale smakuje grillowana i macerowana w oliwie z dodatkiem octu balsamicznego i ziół. Staje się aromatycznym dodatkiem do kanapek czy mięsa. W pełni może konkurować ze smakiem papryki w oliwie czy lekkiej cukini.
Artykuł napisała:
Wanda Jaworska – interesująca się nauką i sztuką,
pasjonatka polskiej kuchni.
Uwielbiam bakłażana! Polecam Wam pieczonego bakłażana z komosą ryżową! Coś wspaniałego!