Kredyt na budowę domu a tradycyjny kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Kredyt na budowę domu a tradycyjny kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Artykuł partnera.

Kredyt na budowę i zakup domu mają wspólne zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na nieruchomości i wpisanej do jej księgi wieczystej. Wspomniane dwa rodzaje kredytu hipotecznego mają jednak kilka znaczących różnic, w tym przede wszystkim przeznaczenie, sposób wypłaty środków, czy wymagane dokumenty dołączane do wniosku w banku. W przypadku kredytu pod budowę domu warte uwagi jest również możliwe obniżenie minimalnego wkładu własnego, w tym między innymi o wartość posiadanej działki.

Kredyt na budowę lub zakup nieruchomości – różnice

Jedną z najbardziej odczuwalnych różnic pomiędzy kredytem na budowę a zakup domu dla kredytobiorcy jest sposób ich wypłaty. Środki z tradycyjnego kredytu hipotecznego wypłacane są jednorazowo w formie całej przyznanej kredytobiorcy kwoty. W przypadku kredytu na budowę domu jest jednak nieco inaczej. Bank wypłaca go w tak zwanych transzach, zgodnie z harmonogramem i wyceną poszczególnych etapów budowy. Przed rozpoczęciem każdego kolejnego etapu, przesyła środki na jego realizację.

Ze względu na sposób, w jaki wypłacany jest kredyt na budowę domu, bank musi posiadać dokładny harmonogram i wycenę prac. Przy wstępnych wycenach projektów pomagają narzędzia takie jak kalkulator kosztów budowy pod adresem https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Dokładna wycena składana w banku zwykle przygotowywana jest przez specjalistów. Musi ona uwzględniać nie tylko koszty materiałów i wykonania poszczególnych etapów prac, ale i zmienne ceny rynkowe.

Dokumenty dołączane do wniosku kredytowego w przypadku kredytu na budowę i zakup nieruchomości nieco się różnią. Główną różnicą w przypadku wnioskowania o kredyt na budowę domu jest konieczność dołączenia dokumentu potwierdzającego prawo własności działki. Może być to działka otrzymana od krewnych lub kupiona, jednak jej własność jest konieczna już na tym etapie.

Do dokumentacji dołącza się także pozwolenie na budowę, operat szacunkowy, harmonogram prac, czy dziennik budowy. Banki mogą wymagać przedstawienia pełnego projektu wraz z dokładnym i aktualnym kosztorysem. Tak opracowany projekt można stworzyć indywidualnie, lub, co jest rozwiązaniem tańszym i szybszym, wybrać spośród projektów gotowych. Galerią gotowych projektów dysponuje firma New-House pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow. To specjaliści od kompleksowej budowy domu, których pomoc rozpoczyna się często już na etapie pozyskiwania finansowania.

Ile wynosi minimalny wymagany wkład własny do kredytu na budowę domu?

Zgodnie z Rekomendacją S zarówno w przypadku nabywanej, jak i budowanej nieruchomości, minimalny wymagany wkład własny powinien wynosić co najmniej 20% jej wartości. W teorii kredyt na budowę domu nie różni się więc pod tym kątem od tradycyjnego kredytu hipotecznego. W praktyce istnieją jednak pewne ułatwienia, z których można skorzystać, wnioskując właśnie o taki kredyt.

Choć własność działki jest wymagana już na etapie wnioskowania o kredyt, co może obciążyć budżet, niektóre banki zgadzają się na to, aby jej wartość wliczyć w skład wkładu własnego. Dzięki temu można znacznie obniżyć wysokość wkładu konieczną do zebrania w ramach własnych oszczędności, a czasami całkowicie usunąć konieczność pokrywania go w formie gotówkowej. Jedyne, o czym należy wówczas pamiętać, to obowiązek ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej działki.

W przypadku kredytu na budowę domu, niektóre banki oferują propozycje z minimalnym wkładem własnym obniżonym do 15, a czasami nawet 10% wartości stawianej nieruchomości. W takim przypadku wymagane jest jednak dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które lekko podnosi miesięczną ratę kredytu.

adminog

Related Posts

Mieszkanie na wynajem w Gdańsku – dlaczego warto je kupić?

Mieszkanie na wynajem w Gdańsku – dlaczego warto je kupić?

Sekrety bakłażana – poznaj jego cudowne właściwości

Sekrety bakłażana – poznaj jego cudowne właściwości

Nowoczesne szklane meble ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?

Nowoczesne szklane meble ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?

4 sprawdzone patenty na szybką metamorfozę ogrodu

4 sprawdzone patenty na szybką metamorfozę ogrodu

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.