Jak wyglądają studia na kierunku geologia na przykładzie USOS UJ?

Jak wyglądają studia na kierunku geologia na przykładzie USOS UJ?

Nauki związane ze zjawiskami zachodzącymi wewnątrz Ziemi stają się coraz popularniejsze, głównie dzięki spopularyzowaniu znaczenia ekologii w życiu człowieka, jak i rozumieniu zjawisk wpływających na klimat. Jednym z zaawansowanych odłamów tego zagadnienia jest Geologia – kierunek ścisły, których absolwenci mogą liczyć na satysfakcjonującą, a nierzadko dobrze płatną pracę. Co warto wiedzieć o tym kierunku, i kto będzie idealnym kandydatem do rekrutacji?

Co to jest Geologia?

Studia na kierunku Geologia to kierunek, w którym podstawę programową stanowią nauki o budowie, własności i historii Ziemi oraz procesach, jakie w głębi niej zachodzą. Studenci uczą się rozpoznawania materiałów, minerałów, kruszców, skamielin i innych skał, co pozwala im zrozumieć dogłębnie procesy i zjawiska, które wpływają, np. na trzęsienia ziemi, obsuwanie się skał, czy pojawianie się ropy w określonych miejscach na Ziemi. Przyswajana wiedza pozwala na efektywne gromadzenie informacji i dokumentowania surowców mineralnych, występowania i wydobywania wód podziemnych, jak również własności mechanicznych gruntów. Zdobyta wiedza pozwala na rozpoznawanie najróżniejszych zjawisk powstałych w Ziemi, a to ma z kolei szerokie wykorzystanie w wielu branżach przemysłowych.

Profil idealnego kandydata na kierunek Geologii

Na przykładzie USOS UJ można założyć, że idealny kandydat na kierunek studiów Geologia, cechować się powinien przede wszystkim dużym zainteresowaniem przyrodą, chemią, biologią oraz fizyką, ponieważ wiedza w tym zakresie jest niezbędna do wykonywania tego zawodu w przyszłości. Bazując na wiedzy zdobytej na poprzednich etapach szkolnictwa publicznego zdobywana wiedza jest bardzo złożona, i wymaga dużego zaangażowania ze strony studenta. Studia na kierunku Geologia są niezwykle wymagające, dlatego osoby o zainteresowaniach w kręgu biologii fizyki czy chemii, zdecydowanie mają ułatwione zadanie niżeli ci studenci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym zakresem tematu. Idealny kandydat na studia na tym kierunku według USOS UJ powinien również osiągnąć wymagany próg punktowy z wyników maturalnych z przedmiotów takich jak chemia, biologia, fizyka czy matematyka. Jest to warunek konieczny do tego, by mógł on dostać się na studia i rozpocząć naukę.

Program nauczania

Przedmioty jakich trzeba spodziewać się studiując kierunek Geologia to przede wszystkim nauki ścisłe, które na uczelni są przez profesorów pogłębiane celem jak najlepszego zrozumienia przez studentów.

Według USOS UJ, czyli systemu przeznaczonego dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego to następujące przedmioty:

  • Geologia Fizyczna,
  • Geofizyka,
  • Geochemia,
  • Geologia Historyczna I Stratygrafia,
  • Paleontologia,
  • Tektonika,
  • Geologia Złóż,
  • Mineralogia I Petrologia,
  • Geologia Regionalnej Polski,
  • Kartografia Geologiczna.
Ziemia i nauka o niej na kierunku geologia USOS UJ
Źródło: Pexels.com

Niektóre przedmioty mogą być łączone w jeden, mogą również pojawiać się dodatkowe przedmioty wraz z kolejnym rokiem studiowania, jednak powyższa lista pokazuje podstawy, z jakimi muszą mierzyć się studenci kierunku Geologia.

Możliwości zawodowe dla absolwentów

Studia na kierunku Geologia dla absolwentów dają ogromne możliwości zawodowe, głównie w sferze naukowej. Co zaskakujące, jest ogromne zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby które posiadają fachową wiedzę i doświadczenie z zakresu geologii, np. w przedsiębiorstwach dokonujących pomiarów, badań geologicznych czy monitoringu. Doskonale również odnajdą się w budownictwie, górnictwie czy przemyśle wydobywczym – ta ostatnia propozycja jest zdecydowanie najbardziej kusząca przez wzgląd na dość wysokie zarobki, na jakie może liczyć taki pracownik. Przez wzgląd na specyfikę pracy w przemyśle wydobywczym, pracownik musi liczyć się z wielodniową nieobecnością w domu i nieregularnym czasem pracy. Dodatkowo wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością i wymaganą skrupulatnością w wykonywanych obowiązkach, ponieważ może to decydować o ostatecznym sukcesie całej inwestycji. Geologia jest wymagająca, ale osoby uzdolnione w tym kierunku zdecydowanie powinny ją rozważyć!

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka, publicystka,
autorka licznych artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

 

adminog

Related Posts

Kredyt na budowę domu a tradycyjny kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Kredyt na budowę domu a tradycyjny kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Mieszkanie na wynajem w Gdańsku – dlaczego warto je kupić?

Mieszkanie na wynajem w Gdańsku – dlaczego warto je kupić?

Sekrety bakłażana – poznaj jego cudowne właściwości

Sekrety bakłażana – poznaj jego cudowne właściwości

Nowoczesne szklane meble ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?

Nowoczesne szklane meble ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?

1 Comment

  1. Jako student tego kierunku mogę powiedzieć, że warto! Dzięki tym studiom nauczyłem się tego jak stosować metody matematyczne w rozwiązywaniu zagadnień geologiczncznych, i jakie jakie zachodzą w przyrodzie procesy chemiczne. Geologia to bardzo ciekawa nauka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.