Jak uprawiać pasternak?

Jak uprawiać pasternak?

Pasternak to warzywo mało znane w polskiej kuchni, jednak znajdujący szerokie zastosowanie w gospodarstwach rolnych, które hodują trzodę chlewną. Zawiera wiele właściwości odżywczych, a wyglądem przypomina korzeń pietruszki, przez co często jest z nią mylony. Jest jednak na tyle wartościowe, że często używa się go jako przyprawy, rzadziej natomiast w postaci pełnowartościowych posiłków. Jak wygląda uprawa pasternaku, i jakie elementy są przy tym niezbędne?

Pasternak – dla zwierząt czy ludzi?

Pasternak ma wysoką ilość składników odżywczych, i z powodzeniem może stanowić alternatywę np. dla ziemniaków. Jest znacznie słodszy niż pietruszka – wyróżnia go intensywny, korzenny smak. To warzywo obecnie zdecydowanie częściej wykorzystywane jest jako pasza dla zwierząt, np. w procesie wytwarzania kiszonek, jako że w polskiej kuchni jest niestety niedoceniane.  Pasternak zawiera duże ilości węglowodanów, błonnika i soli mineralnych, a także wpływa na przemianę materii, działa uspokajająco, i co najdziwniejsze, moczopędnie. Pasternak jest zatem doskonałą alternatywą dla wielu warzyw w polskiej kuchni, mimo to wciąż pozostaje niedoceniany.

Najważniejsze warunki uprawy pasternaku

Uprawa pasternaku jest dość prosta, ponieważ to warzywo jest jednym z najbardziej odpornych na mróz w Polsce. Nasiona pasternaku nie potrzebują do kiełkowania wysokich temperatur, tak jak inne klasyczne warzywa, a kiełkować potrafią już przy temperaturze 2 st. C. Pasternak to roślina odporna na przymrozki, która najczęściej uprawianya jest jako warzywo jednoroczne, a najlepszą glebą do wzrostu dla niego są gleby żyzne, próchnicze, najlepiej o odczynie obojętnym.

Optymalna temperatura idealna dla pasternaku i jego fazy rozwoju to od 16 do 18 st. C. Jeżeli zastanawiamy się nad uprawą pasternaku, warto przedtem wybrać odpowiednie pole do jego uprawy, ponieważ pasternak bardzo źle znosi gleby podmokłe i kwaśne, a w wyniku zasiania w takich warunkach może okazać się nieprzydatny do spożycia – staje się łykowaty, słabo wykształca swoje korzenie, a przede wszystkim smak staje się gorzki. Pasternak bardzo dobrze czuje się w glebie wilgotnej, ale nie podmokłej – odpowiedni poziom nawodnienia jest kluczowy dla tej rośliny w momencie intensywnego rozwoju korzeni.

Uprawa pasternaku na własne potrzeby

Decydując się na uprawę pasternaku w celu jego konsumpcji, prócz powyższych wskazówek odnośnie idealnej gleby do jego wzrostu, trzeba pamiętać również o innych, niemniej ważnych kwestiach. Nasiona pasternaku powinny być umieszczone ok. 1,5-2 cm pod ziemią, a odległość pomiędzy rządkami tej rośliny powinny być nie mniejsze niż ok. 40 cm. Jest to konieczne głównie ze względu na rozrost pasternaku w późniejszej fazie – jeżeli odpowiednia odległość nie zostanie zachowana, wówczas górna część warzywa będzie plątać się z pozostałymi sadzonkami, a to utrudniać będzie ich późniejsze zbieranie. Pasternak może być uprawiany w bliskim sąsiedztwie np. z rzodkiewką czy pietruszką, warto jednak zawczasu zaznaczyć miejsce siewu danych warzyw, ponieważ pasternak i pietruszkę jest bardzo łatwo pomylić nie tylko przez wzgląd na korzenie, ale również liście. Podłoże gleby, w której zamierzamy prowadzić uprawę pasternaku należy również odpowiednio przygotować przed umieszczeniem w niej nasion. Kilka dni przed planowanym sianiem warto podlać wodą glebę, a także przekopać ją i spulchnić, podobnie jak robi się to przed sianiem kwiatów czy bylin. Dzięki temu jest większa szansa na przyjęcie się wszystkich nasion pasternaku, a co za tym idzie, gotowych do użytku roślin będzie po prostu więcej.

Jaka jest najlepsza pora na sianie pasternaku?

Pasternak
Źródło: Freepik.com

Mimo temperatury która jest kluczowa dla fazy największego wzrostu pasternaku, czyli 16-18 st. C, najodpowiedniejszą porą do uprawy pasternaku pozostaje wczesna wiosna, np. luty, oraz późna jesień (od listopada do grudnia). Pasternak to roślina bardzo odporna na mrozy, a zasiana porą zimową będzie kiełkować wczesną wiosną. Warzywo to potrzebuje dość długiego czasu na rozwój, stąd tak długi okres oczekiwania na pierwsze kiełkowanie. Należy również pamiętać, że nie powinno siać się pasternaku na polu, na którym wcześniej były uprawiane inne warzywa korzeniowe. Dobrym pomysłem na zasianie pasternaku będzie miejsce, które uprzednio było zasiewane np. zbożem. Jeżeli zależy nam na porządnych plonach, warto również systematycznie nawadniać pasternak, który bardzo źle znosi suszę.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka, autorka licznych artykułów i felietonów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Uprawa warzyw w gruncie, M. Orłowski, E. Kołota, I. Strychacz, wyd. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1988 r.

 

 

 

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

1 Comment

  1. Pasternak jest niezwykle niedocenionym warzywem, a przecież posiada tyle zdrowotnych właściwości. Ja z pasternaka robię olejki, Są niezwykle wartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.