Kiedy i w jakich warunkach sadzić drzewka owocowe, by rosły zdrowo i szybko?

Kiedy i w jakich warunkach sadzić drzewka owocowe, by rosły zdrowo i szybko?

Posiadanie własnych drzewek owocowych na działce niesie szereg korzyści – niewątpliwie największą z nich jest to, że po kilku latach możemy cieszyć się własnymi owocami bez konieczności ich kupowania w supermarketach. Owoce z własnej uprawy zawsze smakują znacznie lepiej, dlatego jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto je zasadzić na swojej działce. Drzewka owocowe różnią się jednak od regularnych drzewek – kiedy sadzić drzewka owocowe, by rosły szybko i z czasem zaczęły dawać smaczne owoce? Podpowiadamy!

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Najlepszą porą na sadzenie drzewek owocowych jest wczesna jesień lub wiosna, jednak należy pamiętać o przymrozkach – jeżeli daną porą jeszcze zdarza się im pojawiać, warto zaczekać aż nieco się ociepli. Wczesną jesienią ziemia jest jeszcze porządnie rozgrzana po upalnym lecie, a dodatek wody po posadzeniu będzie idealnym środowiskiem do rozwoju młodych sadzonek owocowych. Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości drzewek od siebie, jeżeli decydujemy się je posadzić np. w rządku. Z czasem zaczną się one bowiem rozrastać i może dojść do sytuacji, że będą wzajemnie sobie przeszkadzać w dalszym wzroście, a ich gałęzie będą się plątać. By tego uniknąć, warto pamiętać o optymalnej odległości jednego drzewka od drugiego, a w przypadku poszczególnych rodzajów jest to:

  • Jabłonie – 2,5-4 m odległości.
  • Czereśnie – 3-5 m odległości.
  • Śliwy – 2-3 m odległości.
  • Morele, brzoskwinie – 2-5 m odległości.

Inaczej nieco wygląda sprawa w przypadku drzewek owocowych kolumnowych, których cechą szczególną pozostaje wzrost wzwyż, a ich średnica najczęściej nie przekracza więcej niż 80 cm. Wówczas odległość pomiędzy pośrednimi drzewkami może pozostać mniejsza, jednak wciąż warto ją zachować dla późniejszego komfortu zrywania owoców czy choćby skracania gałęzi.

Nawozy – jakie są najlepsze i czy są w ogóle konieczne?

Nawożenie ziemi, w której rosną drzewka owocowe powinno odbywać się regularnie, jednak robić to trzeba zanim je posadzimy w wybranym miejscu. Kompost nadaje się do tego idealnie, ponieważ zawiera mnóstwo wartości odżywczych, potrzebnych drzewkom do efektywnego wzrostu. W sklepach ogrodniczych można również nabyć naturalne nawozy przeznaczone do drzewek owocowych, które doskonale sprawdzą się w późniejszej pielęgnacji po zasadzeniu.

Warto wybrać najwyższej jakości nawozy, które zawierają jak najmniej substancji chemicznych, ponieważ potem może odbić się to na smaku i zawartości odżywczej owoców – lepiej, by owoce były mniejsze, niż te które znajdziemy w sklepie, ale zachowały większą wartość odżywczą i były pochodzenia naturalnego, niżeli nawozić drzewa owocowe sztucznymi nawozami, co da taki sam efekt jak w przypadku zakupionych w sklepie owoców z importu. Dobrze jest również posłużyć się radą doświadczonego pracownika sklepu ogrodniczego, bądź nawet rolnika który uprawiał wcześniej drzewka owocowe i ma w tym doświadczenie.

Sadzenie i pielęgnacja drzewek owocowych

Kiedy sadzić drzewka owocowe
Źródło: Pixabay.com

Jak sadzić drzewka owocowe, by szybko rosły i dawały owoce po kilku latach od zasadzenia? Przede wszystkim warto skupić się na podłożu, w jakim będą one się znajdować. Prócz zachowania odpowiedniej odległości między poszczególnymi drzewkami, jakość i odżywienie gleby ma kolosalne znaczenie. Niezwykle wartościowe pozostają książki o tematyce ogrodniczej które pokazują i tłumaczą, jak sadzić drzewka owocowe samodzielnie, i na co zwracać szczególną uwagę, by sadzonki nie obumierały, a rosły szybko i zdrowo. Niektóre drzewka czasem potrzebują wsparcia na początku wzrostu, i do tego celu służą np. drewniane paliki, którymi delikatnie można podeprzeć sadzonki drzewek, by rosły prosto i nie przekrzywiały się na wskutek np. wiatru. Dodatkowo warto dbać o odpowiednie nawodnienie gleby, w której znajdują się sadzonki, szczególnie kiedy panuje susza – regularne podlewanie, przynajmniej na początku, pomoże drzewkom przyjąć się w miejscu gdzie zostały posadzone i zapuścić korzenie w głębsze warstwy ziemi, skąd będą już samodzielnie czerpać wodę.

Czy miejsce ma znaczenie?

Drzewka owocowe zdecydowanie lubią miejsca dobrze nasłonecznione, z jednoczesnym dostępem do żyznej i mokrej gleby. Dzięki takiemu połączeniu rosną zdecydowanie szybciej, dlatego warto odpowiednio wcześniej wybrać takie właśnie miejsce na swojej działce. I o ile np. niektóre drzewka owocowe kolumnowe lubią mokre podłoże, i doskonale radzą sobie bez ciągłego nasłonecznienia, tak w przypadku klasycznych drzewek, np. moreli czy czereśni dobrze jest, by miejsce w którym rosną nie było zasłonięte przez inne drzewa, tak by słońce dochodziło do nich bez przeszkód.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka, autorka licznych felietonów
i artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

 

 

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

1 Comment

  1. Owoce z własnego ogródka – mmm uwielbiam! Już wiele lat drzewka owocowe goszczą w moim ogródku. Nawożę je obornikiem lub kompostem tak co 3-4 lata, a nawozami mineralnymi każdego roku na wiosnę. I Wam to polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.