Neutralność klimatyczna – jak ją osiągnąć?

Neutralność klimatyczna – jak ją osiągnąć?

Artykuł partnera.

Europejskie prawo o klimacie zakłada, że do 2050 roku kraje Unii Europejskiej osiągną tzw. neutralność klimatyczną. Co oznacza to pojęcie i w jaki sposób można osiągnąć neutralność klimatyczną?

Neutralność klimatyczna – co to jest?

Neutralność klimatyczna bywa nazywana również neutralnością emisyjną, węglową bądź zerową emisją netto. Oznacza ona uzyskanie równowagi pomiędzy emisją CO2 wytwarzaną przez ludzkość a poziomem pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery za pośrednictwem tzw. pochłaniaczy. Mianem tym określa się rozmaite systemy, których cechą charakterystyczną jest to, że poziom pochłaniania dwutlenku węgla przewyższa stopień emisji.

Pochłaniacze można podzielić na dwie kategorie: sztuczne i naturalne, przy czym te drugie charakteryzują się zdecydowanie wyższą wydajnością: zgodnie z danymi szacunkowymi, naturalne pochłaniacze mogą usuwać ze środowiska nawet do 11 gigaton CO2 w skali roku, co jest poziomem nieosiągalnym dla żadnych stworzonych dotychczas systemów. Do naturalnych pochłaniaczy zaliczamy m.in. lasy, glebę czy oceany.

Podstawowym założeniem światowej neutralności klimatycznej jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez wszystkie światowe gospodarki przy jednoczesnej maksymalizacji stopnia pochłaniania dwutlenku węgla.

Obszary wspólnych działań UE

Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, aby możliwe było uzyskanie neutralności klimatycznej, niezbędna jest współpraca wszystkich krajów w aż siedmiu obszarach:

  • efektywności energetycznej,
  • tworzenia neutralnego dla środowiska naturalnego transportu,
  • pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych,
  • konkurencyjny przemysł oraz zamknięty obieg gospodarki,
  • odpowiednia infrastruktura, a także połączenia międzysystemowe,
  • inwestycje w biogospodarkę i metody naturalnego pochłaniania dwutlenku węgla,
  • wychwytywanie oraz składowanie CO2 celem redukcji pozostałych emisji.

Jak osiągnąć neutralność klimatyczną?

Można wskazać na dwa podstawowe nurty jeśli chodzi o neutralność klimatyczną: ograniczanie emisji bądź jej kompensowanie. O pierwszej koncepcji pisaliśmy powyżej, a druga zakłada kompensowanie wysokich poziomów emisji gazów cieplarnianych w jednym sektorze gospodarki poprzez ograniczenie go w innym np. poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem, Unia Europejska chce do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną jako pierwszy kontynent na naszej planecie. Choć to założenie jest ambitne, wielu fachowców podkreśla, że jest to nie tylko wyzwanie, ale również ogromna szansa na rozwój. Jak wskazuje Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Grupy Górażdże, inwestowanie w neutralność klimatyczną to nie tylko szansa na ochronę naszej planety, ale również maksymalizację zysków. Rosnąca grupa konsumentów jest bowiem zainteresowana nowoczesnymi technologiami, co może pomóc w budowaniu pozytywnej opinii o marce.

Choć wizja uzyskania neutralności klimatycznej w tym stosunkowo krótkim czasie wydaje się trudnym zadaniem, nie jest ono niemożliwe do wykonania. Solidarne działania krajów członkowskich UE, a także prywatnych podmiotów w każdym państwie pozwolą na osiągnięcie zakładanego celu, jakim jest uzyskanie neutralności klimatycznej.

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.