Nawozy mineralne – rodzaje i zastosowanie. Kiedy stosować nawozy mineralne?

Nawozy mineralne – rodzaje i zastosowanie. Kiedy stosować nawozy mineralne?

Nawozy są środkami, które wykorzystywane są w produkcji roślinnej w celu poprawy parametrów gleby. Chodzi tutaj przede wszystkim o nasycenie jej składnikami, które są wartościowe i pozytywnie wpływają na wzrost roślin. Stosowanie ich nie jest jednak czymś, o czym rolnik może decydować w pełni samodzielnie, gdyż wykorzystanie nawozów mineralnych uregulowane jest prawnie. Ponadto ustawa o nawozach i nawożeniu określa, które środki zostały dopuszczone do obrotu. Jakie zatem nawozy mineralne wolno stosować i kiedy warto to robić?

Rodzaje nawozów mineralnych

Zacznijmy od tego, co konkretnie daje stosowanie nawozów mineralnych. Środki te wpływają pozytywnie na właściwości chemiczne i biologiczne gleby. Odpowiednio dobrane mogą spowodować, że hodowana przez nas roślinność będzie bujniejsza, bądź też owoce będą smaczniejsze. Nawozy mineralne można wykorzystywać zarówno w hodowli szklarniowej, jak i ogrodowej czy polnej. Zakup tych środków jest możliwy w specjalistycznych sklepach ogrodowych, ale też nawozy możesz kupić taniej na ogłoszeniach (www.sprzedajemy.pl).

Główne rodzaje nawozów mineralnych to:

– nawozy fosforowe (superfostat),
– nawozy azotowe (np. saletra amonowa),
– nawozy potasowe (sól potasowa),
– nawozy magnezowe,
– nawozy wapniowe,
– nawozy wieloskładnikowe (mieszanki azotu, fosforu i potasu).

Rodzaje nawozów wieloskładnikowych:

– trójskładnikowe (zawierające azot, potas i fosfor),
– dwuskładnikowe (zawierające fosfor i potas),
– dwuskładnikowe (zawierające azot i fosfor),
– dwuskładnikowe (zawierające azot i potas).

Nawozy mineralne – zastosowanie

Każdy rodzaj nawozu będzie odpowiedni do nieco innych celów. Wybór właściwego środka uzależniony jest od tego, jakie rośliny uprawiamy oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Nawozy azotowe przyczyniają się do rozwoju zielonych części rośliny, przez co zalecane są do stosowania w hodowli roślin ozdobnych i ogrodowych. Środki te można stosować zarówno doglebowo, jak i dolistnie.

Nawozy fosforowe należy wymieszać z glebą, a ich działanie powoduje przyśpieszenie procesu ukorzenienia się roślin. Aby uzyskać efekt smaczniejszych owoców, należy zastosować nawozy potasowe, które wspomagają gospodarkę wodną rośliny, a także poprawiają proces fotosyntezy i wytrzymałość roślin. Jak łatwo się domyślić, nawozy wieloskładnikowe działają kompleksowo, a dostarczenie wartościowych składników ma miejsce podczas jednego oprysku.

Kiedy stosować nawozy mineralne?

Nie bez znaczenia jest również czas, w którym mamy zamiar nawozić ziemię, gdyż przykładowo preparaty z azotem stosuje się tylko do lipca, ponieważ użycie ich w późniejszym czasie może spowodować, że procesy wegetacyjne nie zostaną wyhamowane przed zimą. Nawozy fosforowe można natomiast stosować swobodnie zarówno wiosną, jak i jesienią. Nawozy mineralne najlepiej stosować natomiast wczesną wiosną, gdyż dzięki nim rośliny są bardziej odporne na mrozy, które mogą pojawiać się co jakiś czas w pierwszych miesiącach roku i spowodować obumieranie wschodzących plonów.

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.