Kleszcze – jak się zabezpieczyć?

Kleszcze – jak się zabezpieczyć?

Kleszcze szybko i skutecznie atakują z ukrycia, często nawet zaatakowany przez długi czas nie jest świadomy zdarzenia. Czy są sposoby pozwalające na skuteczne zabezpieczenie przed ugryzieniem, które w niektórych przypadkach może zagrażać bezpieczeństwu życia i zdrowia człowieka?

Kiedy ryzyko ugryzienia przez kleszcza jest największe?

Kleszcze zaliczane są do rodziny pajęczaków, posiadających cztery pary odnóży. Większość osobników osiąga wielkość 1 – 1,5 cm, choć opite krwią mogą się powiększyć nawet 200-krotnie. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, ponieważ gdy wbijają się skórę wypuszczają przy tym substancje znieczulające. Kleszcz na ciele jest ciemnym, ostającym punktem w widocznym zaczerwienieniem wokół niego.

Jeszcze do niedawna panowało silne przekonanie, że człowiek na ugryzienie kleszcza narażony jest wyłącznie przy wycieczkach w lesie czy parku. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że coraz częściej kleszcze atakują także w miastach. Sezon na kleszcze rozpoczyna się w marcu/kwietniu a kończy w listopadzie (szczyt ugryzień przypada na okres od czerwca do września).

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza?

Kleszcze choć są ślepymi insektami, dzięki temu, że silnie wyczuwają drgania i ciepło ludzkiego ciała są w stanie zaatakować bardzo szybko i skutecznie. Ugryzienie kleszcza niesie ze sobą duże ryzyko zakażeniem kleszczowym zapaleniem mózgu, chorobą na którą dotychczas nie znaleziono lekarstwa, a w przypadku której można jedynie łagodzić objawy. Na szczęście istnieje klika sposobów, których zastosowanie możne znacząco zmniejszyć ryzyko ukąszenia.

Chroniąc się przed ugryzieniem należy przede wszystkim stosować odpowiednie preparaty na kleszcze. Dobrym wyborem mogą być naturalne, za to bardzo skuteczne środki na kleszcze i inne insekty ONE SHOT NATURAL. Posiadając własny ogród również należy zadbać o to, by nie zagościły w nim kleszcze. W tym przypadku możliwości zapobiegania tym insektom jest kilka – można zastosować między innymi specjalne opryski (których działanie w przypadku najlepszych preparatów może wynosić nawet 3 miesiące).

Jeżeli jest taka możliwość należy zrezygnować z przemieszczania się w wysokich trawach lub zaroślach, które stanowią idealne środowisko dla bytowania kleszczy. Jeżeli z różnych powodów nie jest to możliwe, warto zdecydować się na ubrania w jasnych barwach, na których insekty będą doskonale widoczne, a to daje znacznie większe szansę na ich usunięcie przed ukłuciem. Odzież powinna mieć długi rękaw (nie zaszkodzi ukrycie nogawek w skarpetach), a wszystkie potencjalne miejsca w które może wgryźć się kleszcz dobrze zakryte. Warto przy tym mieć świadomość tego, że kleszcze wspinają się na wysokość nie większą niż 1,5 m, dlatego też to właśnie dolne partie ciała najbardziej narażone są na atak.

Nawet jeżeli teoretycznie przebywając na łonie natury nie ma ryzyka ugryzienia przez kleszcza, warto po powrocie do domu każdorazowo obejrzeć swoje ciało sprawdzając, czy aby na pewno nie zagościł na nim niepotrzebny insekt. Ze względu na ich niewielkie rozmiary należy zrobić to bardzo dokładnie. Często kleszcze wędrują po całym ciele w poszukiwaniu najlepszego miejsca do wgryzienia się i wyssania krwi – to tego najlepiej nadają się cienkie i ciepłe miejsca. W związku z tym ze szczególną uwagą należy przyjrzeć się zagłębieniom pod kolanami, brzuchowi, pachwinom oraz okolicom piersi. W przypadku najmłodszych istnieje duże ryzyko ugryzienia w głowę, przy linii włosów czy szyi.

Odpowiednia odzież i preparaty na kleszcze to czynniki mające duży wpływ na ochronę przez ugryzieniem kleszcza. Choć są skuteczne, z wielu przyczyn może się okazać, że czasem okażą się zawodne. Dlatego też chcąc zapewnić sobie większą ochronę przed kleszczowym zapaleniem mózgu warto rozważyć przyjęcie stosownej szczepionki, która szczególnie wartościowa będzie w przypadku osób narażonych każdego dnia (poprzez środowisko pracy czy miejsce zamieszkania) na ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Należy przy tym pamiętać, że nie ma lekarstwa na KZM, a możliwe jest obecnie jedynie łagodzenie dolegliwości.

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.