Uprawa kocimiętki w ogródku. O czym musisz pamiętać?

Uprawa kocimiętki w ogródku. O czym musisz pamiętać?

Uprawa roślin w ogrodzie najczęściej ma charakter ozdobny, jednak by zasadzone rośliny faktycznie stanowiły ozdobę i zdrowo rosły, trzeba znać podstawy ich uprawy, a także zasady jakimi warto się kierować przy ich sadzeniu. Jedną z najpopularniejszych bylin, których kwiaty tworzą niezwykle piękną ozdobę jest kocimiętka, znana ze swoich właściwości przyciągających koty. O czym należy pamiętać sadząc kocimiętkę, i czym charakteryzuje się ta roślina?

Metody sadzenia kocimiętki

Kocimiętka to rodzaj byliny, który z wyglądu liści przypomina melisę bądź miętę.

Jak wygląda kocimiętka? Otóż ma lekko puchate liście, a jej kwiaty, w zależności od rodzaju, kwitną w kolorach białych, niebieskich lub fioletowo różowym. Jest to również roślina niewymagająca specjalnej pielęgnacji, co sprawia, że wiele osób decyduje się na jej zasadzenie. W okresie rozkwitu stanowi piękną ozdobę w każdym ogródku, a kwitnie dość długo i obficie. I o ile kocimiętka często sieje się sama, to jeżeli chcemy ją mieć w naszym ogródku, mamy kilka opcji jej zasadzenia:

  • Używanie nasion – kocimiętka w okresie kwitnienia wytwarza setki małych nasion, stąd jej łatwość w rozsiewaniu ich i powstawaniu nowych kępek rośliny. Gdzie kupić nasiona kocimiętki? W każdym sklepie ogrodniczym, choć można również zebrać je we własnym zakresie z kwiatów, jeśli posiadamy już sadzonki.
  • Sadzonki pędowe – taka metoda uprawy kocimiętki jest jedną z najpopularniejszych, ponieważ jedyne czego wymaga to odcięcie pędów od 7 do 10 cm, i umieszczenie ich w szklance z wodą, by wypuściły pędy. Wówczas można przesadzić je już do doniczki, by zaczęły kiełkować, a następnie po kilku tygodniach przesadzić je w wybrane miejsce w ogródku.
  • Podział całego krzaka – istnieje również możliwość rozdzielenia całego krzaka rośliny na kilka mniejszych, jako że kocimiętka to roślina wieloletnia, a z upływem czasu zmienia się w potężną bryłę kwiatów. Warto pamiętać przy tej metodzie o ostrożności, i obfitym podlaniu korzeni po rozdzieleniu ich od całości krzaka.

Dorodne sadzonki kocimiętki warto zamówić w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/KOCIMIETKA-FAASSENA/1291. Wówczas możemy mieć pewność, że nasza roślina się przyjmie i pięknie będzie się rozwijać. Uprawa kocimiętki jest stosunkowo prosta, jednak ta roślina do zdrowego rośnięcia potrzebuje żyznej gleby i pH zbliżone co najmniej do 6, a nawet 7. Warto również zadbać o to, by nasza kocimiętka znajdowała się w miejscu mocno nasłonecznionym, ponieważ ta roślina zdecydowanie należy do ciepłolubnych.

Kocimiętka a inne rośliny

Nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre rośliny „nie lubią się” z innymi, co powoduje, że nie powinno sadzić się ich obok siebie. To wynika głównie z ich indywidualnych potrzeb, a nierzadko z prozaicznych przyczyn, takich jak gwałtowne rozrastanie się jednej rośliny, która zabiera słońce i przykrywa inną, prowadząc ją do uschnięcia.

Ogólnie rzecz biorąc, kocimiętka jest dość odporna na wahania temperatur, może rosnąć praktycznie w każdego rodzaju glebie, o ile nie jest ona zbyt mokra lub ciężka. Potrafi rozrastać się w duże kępy, a w polskich ogrodach zdecydowanie króluje kocimiętka faassena, roślina mieszaniec, tworząca zwarte, gęste kępy, dorastające do 30–45 cm wysokości i kłosowate kwiatostany, najczęściej w kolorze fioletowym, lawendowym, różowym lub białym. Ma gęste i drobne kwiaty, dzięki czemu może stanowić najmocniejszy akcent upiększający w ogrodzie. Ten rodzaj byliny jakim jest kocimiętka faassena jest na tyle uniwersalny, że właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawy jej w sąsiedztwie z innymi roślinami. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że ma ona w zwyczaju szybko i gęsto rozrastać się na boki. Dobrze jest więc kontrolować rozrost tej rośliny, i w razie potrzeby rozdzielić ją na kilka mniejszych kępek.

Co stanowi zagrożenie dla kocimiętki?

Tak jak już wcześniej wspomniano, kocimiętka jest byliną wieloletnią, a przede wszystkim odporną na wiele czynników atmosferycznych i wahania temperatur. Niemniej jednak, przez wzgląd na silny zapach i wydzielanie feromonu, który przyciąga koty, największym zagrożeniem pozostają właśnie zwierzęta, które uwielbiają przebywać w jej otoczeniu, a często nawet kłaść się w kępie kocimiętki, co może prowadzić do szkód. Jedyne zagrożenie, jakie pojawia się wraz z uprawą kocimiętki, jest jej niekontrolowany rozrost, który z czasem może opanować cały ogród. Warto o tym pamiętać, a wiosną rozsadzać tę roślinę lub usuwać niechciane sadzonki.

Kiedy najlepiej sadzić kocimiętkę?

Kocimiętka w ogródku
Źródło: Pixabay.com

Jak większość roślin z gatunku bylin, uprawa kocimiętki, jak i jej sadzenie, powinny rozpoczynać się wiosną, najlepiej od początku do końca maja. Warto jednak obserwować pogodę, ponieważ nawet najmniejsze przymrozki mogą spowodować przemarznięcie nasion i uniemożliwienie ich wzrostu. Roślina ta ma wówczas najlepsze warunki do wzrostu, a zasiane w ziemi nasiona zaczynają zwykle kiełkować mniej więcej po 2-3 tygodniach.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka licznych artykułów i felietonów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Byliny w twoim ogrodzie, Beata Grabowska, wyd. Zysk i S-ka, 2010 r.

 

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

1 Comment

  1. Kocimiętka to bezproblemowa, łatwa w uprawie roślina. Z powodzeniem można wyhodować ją w domu, a następnie przesadzić do gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.