Jakie rośliny wybrać na żywopłot szybko rosnący?

Jakie rośliny wybrać na żywopłot szybko rosnący?

Żywopłot to świetne rozwiązanie, które pozwala na ogrodzenie działki lub wyznaczenie konkretnych sfer na terenie ogrodu. Wpasowuje się on świetnie zarówno w nowoczesne aranżacje jak i te bardziej tradycyjne. Żywopłot można posadzić obok zwyczajnego płotu lub całkowicie nim zastąpić ogrodzenie, na przykład te wykonane z siatki. Oprócz atrakcyjnego wyglądu, żywopłoty chronią nas przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów oraz tłumią hałas. Warto wiedzieć na jakie gatunki roślin najlepiej się zdecydować, aby otrzymać żywopłot szybko rosnący.

O czym pamiętać wybierając rośliny na żywopłot?

Żywopłot jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym od lat. Istnieje wiele popularnych roślin, które świetnie się nadają do jego wykonania, są łatwe do formowania i tworzą zawartą ścianę. Wybór właściwych gatunków nie jest jednak taki łatwy. Na rynku dostępne jest bardzo wiele możliwości.

Chcąc wybrać właściwą roślinę, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • jej tempo wzrostu, 
  • sposób pielęgnacji, 
  • to czy roślina jest zimozielona.

Gatunki szybko rosnące to bardzo dobre rozwiązanie. Już po kilku sezonach można mieć bujną, atrakcyjnie wyglądającą ścianę. Żywopłot rozwija się bardzo dynamicznie, szybko się regeneruje, a więc wszelkie błędy w uprawie przestają być widoczne.

Wybór gatunku to jednak nie wszystko. Duże znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja, już od samego początku. Krzewom należy zapewnić najbardziej optymalne podłoże do wzrostu. Znaczenie ma także odległość między poszczególnymi gatunkami oraz odległość od siatki ogrodzeniowej. Dbając o wszelkie warunki można mieć pewność, że żywopłot będzie się prezentował naprawdę atrakcyjnie.

Krzewy iglaste na żywopłot

Wiele osób zastanawia się jakie krzewy na żywopłot najlepiej się nadają. Najczęstszym wyborem są rośliny iglaste. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Iglaki stworzą najszybciej rosnący żywopłot, a ponadto nie ma konieczności przeprowadzania jakiejś skomplikowanej pielęgnacji. Są to mało wymagające rośliny, które przez cały rok prezentują się dobrze, nawet w zimie!

Najczęściej wybieranym krzewem iglastym na żywopłot jest jałowiec. Wyróżnia się on ładnym pokrojem, a także dużą wytrzymałością na szkodliwe warunki. Gatunek ten spodoba się przede wszystkim osobom, które lubią uregulowane żywopłoty. Warto zwrócić szczególną uwagę na jałowiec chiński. Kolejnym ciekawym gatunkiem jest świerk serbski. Ma on smukły pokrój i prezentuje się bardzo. Oczywiście wielką popularnością cieszą się oczywiście tuje.

Rośliny liściaste na żywopłot

Na żywopłot można także przeznaczyć krzewy liściaste. Są one także bardzo łatwe w formowaniu. Wiele gatunków zrzuca liście na zimę, jednak dostępne są także gatunki, które wytwarzają pnącza na zimę. Bardzo dobrze nadaje się ligustr pospolity. Jest to mało znana roślina, która ma bardzo niskie wymagania, jest odporna na niskie temperatury. Inne gatunki, które można wykorzystać na żywopłot to np. buk pospolity i grab pospolity. Tworzą one bardzo dekoracyjny płot.

O żywopłocie z grabu i o tym, jak go sadzić i pielęgnować możesz przeczytać na http://www.domowyogrod.pl/zywoplot-z-grabu-sadzenie-pielegnacja-przycinanie/.

Bukszpan – król żywopłotu

Żywopłot szybkorosnący
Źródło: Pixabay.com

Chyba najbardziej popularną rośliną liściastą, z której można stworzyć żywopłot jest bukszpan. Jest on bardzo uniwersalny, łatwy w uprawie i zachwycający wizualnie. Warto jednak zaznaczyć, że wymaga on bardzo intensywnego przycinania. Jest on odporny na cięcia, dlatego nie trzeba mieć dużej wprawy. Z bukszpanu można zrobić ogrodzenia całej działki, które będą wyższe lub niskie obramowania różnych ścieżek. Oficjalna nazwa tej rośliny to: bukszpan wieczniezielony, dlatego jak łatwo się domyśleć nie zrzuca on liście na zimę, dzięki czemu ma bardzo duże walory estetyczne przez cały rok.

Warto zastanowić się, który gatunki roślin najlepiej się nadają na zrobienie żywopłotu szybko rosnącego. Warto zapoznać się z wszelkimi możliwościami, aby efekt końcowy był jak najbardziej atrakcyjny i satysfakcjonujący.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów
i wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi z edukacją
i wychowaniem dzieci, aktywny copywriter.

adminog

Related Posts

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Pielęgnacja i Konserwacja Drzew Bonsai

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Obuwie myśliwskie – co warto wiedzieć?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Jak zadbać o oczko wodne podczas letnich upałów?

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

Rhododendron haaga – sekret ogrodniczy pięknych krzewów

1 Comment

  1. Dla mnie najlepszym gatunkiem na żywopłot jest cis pospolity 🙂 Znosi nawet drastyczne cięcie, jest wręcz stworzony do formowania. Co więcej, świetnie sprawdzi się przy wysokich ogrodzeniach, chroniąc przed wiatrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.